Prasme izpaust emocijas.
Vispirms – kas tad ir emocijas? Ārēju apstākļu vai arī iekšējas pārliecības izraisīts saviļņojums jeb satraukums. Lielākā daļa mūsu emociju izriet no nepamatotām cerībām, es tās vēl saucu par gaidām vai neapzinātu rīcību sekām, kas izriet no neprasmes mīlēt patiesi un ar sirdi. Mīlestība ir silta, starojoša un dziedē, naids – posta. Jo vairāk cilvēka emocijas ir piesātinātas ar naidu, jo vairāk tas gandē viņu pašu.
Jūtas, – atšķirībā no emocijām, ir spēja apzināties, bet nevērtēt to, kas notiek sevī pašā. Citiem vārdiem sakot, mēs varam sajust, ka vienalga kas ir mums derīgs vai kaitīgs, nemaz to nekvalificējot kā labu vai ļaunu. Piemēram, mēs varam ļoti baidīties no tādas vai citādas situācijas un to izjust sevī bez jebkādas vērtēšanas. Pavisam citādi ir tad, kad mēs vainojam paši sevi par gļēvumu un bailīgumu vai arī otru cilvēku par to, ka viņš mūs nobiedējis, – šajā gadījumā runa ir par emocijām. Vārdu sakot, emocijas ir saistītas ar vainošanu, bet jūtas nav saistītas nedz ar vainošanu, nedz vērtēšanu.
Jūtas ļauj mūsu enerģijai cirkulēt brīvi, turpretī emocijas to bloķē saules pinumā, un tad mēs jūtamies iztukšoti. Lūk, kāpēc ir tik svarīgi kontrolēt savas emocijas.
Vislabākais savu emociju kontroles un vadīšanas veids ir to pareiza izpaušana.
– Svarīgi ir atcerēties, kad pirmais ar ko sākam ir savu emociju apzināšana. Ko tas nozīmē? – Ir jāmāk būt patiesam un godīgam, konkrētā brīdī.
– Otrais ir būt atbildīgam par savu emociju, spēt atbildīgi izvērtēt emociju radītās sekas un būt atbildīgam par šo seku rezultātu. Tas prasīs prasmes pārvaldīt un vadīt emociju pārneses. Ja šajā brīdī ieslēdzas nesavaldība, jūs inficējaties un sāksies jūsu emociju izlāde. Tas nozīmē, ka nespēsiet apzināties un godīgi novērtēt sevi šajā situācijā, kā rezultātā notiks sadursme un emociju izlādēšana, jeb cīņa, kurš stiprāks. Šajā brīdī nevis jūs vadāt savas emocijas, bet gan emocijas vada jūs. Tā noteikti vairs nav atbildība par savām emocijām, bet gan bezpalīdzība un bailes, kas liek rīkoties neapzināti.
Atcerieties – apzinātību pār sevi var iemācīties divos gados, pilnveidot un vadīt visas dzīves garumā!